Zabola Estate 3* este un domeniu privat situat în satul Zăbala din județul Covasna, la 6 kilometri de orașul Covasna.
Domeniul privat, ce aparține unei vechi familii nobile din Transilvania, se întinde pe 50 de hectare, și include 7 clădiri istorice, un castel care datează din secolul al XVI-lea, clădiri anexe, o păşune şi o pădure, 2 lacuri și 4 iazuri de pescuit.
Pe vastul domeniu, se află, o arie de conservare cu bogată faună săllbatică – căprioare, mistreți, cerbi, urși, lupi și râși –, și o zonă de habitat pentru berze, stârci, veverițe, bufnițe, lilieci, broaște și multe altele.
Casele de oaspeți de pe domeniu datează din secolele 18, 19 și 20 și au fost numite după funcțiile originale: Casa Mașinăriei, Casa Harnașamentelor, Castelul Nou. Cazarea se face în duble, suite, apartamente.
Toate camerele sunt amenajate într-un stil original, au baie și oferă vedere la grădină. Dotări camere: pat matrimonial king size sau 2 paturi single, aparat pentru prepararea de ceai/cafea, ascunziș de vin dintr-o selecție de vinuri, baie cu duș și/sau cadă, uscător de păr, papuci de cameră, articole de toaletă.
Pe vremuri, în Casa Mașinăiei a fost sediul personalului și al mentenanței. Aici au fost instalate pompele de apă, generatoarele de electricitate, iar mai târziu, războaiele de țesut pentru producția de textile a familiei. De aici provine și denumirea clădirii.
În clădire a fost amenajată o casă de oaspeți.
Dubla Beam se află la primul etaj al clădirii, are suprafața de 34 metri pătrați – 41 metri pătrați împreună cu baia –, 1 pat matrimonial king size, baie separată cu cadă, duș walk-in, șemineu, vedere la grădină.
Dubla Red are suprafața de 37 metri pătrați, 1 pat matrimonial king size, zonă de relaxare cu vedere la iaz şi la râul din grădină, baie open space cu cadă tip insulă și duș walk-in, șemineu. Se află la primul etaj.
Dubla Blue se află la parter și are suprafața de 37 metri pătrați, 1 pat matrimonial king size, zonă de relaxare, baie open space cu cadă tip insulă și duș walk-in, șemineu.
Dubla Brick se află la parter, are intrare privată, suprafața de 45 metri pătrați, 1 pat matrimonial king size, baie open space cu cadă tip insulă și duș walk-in, șemineu, zonă de relaxare.
Dubla Garden se află la parter, are suprafața de 34 metri pătrați, 1 pat matrimonial king size, baie separată cu cadă și duș walk-in, vedere la grădină.
Dubla Green se află pe locul fostei bucătării din Casa Mașinăriei. Are suprafața de 38 metri pătrați, 1 pat matrimonial king size, baie open space cu cadă separată și duș walk-in, șemineu decorativ, vedere la grădină.
Dubla Hunter se află la primul etaj și are suprafața de 26 metri pătrați, 2 paturi single, baie cu duș walk-in, șemineu, vedere la grădină la lac.
Dubla Orange se află la primul etaj și are suprafața de 32 metri pătrați, 1 pat matrimonial king size, baie cu cadă, sobă de teracotă, vedere la grădină și la Castelul Nou.
Dubla Yellow se află la primul etaj și are suprafața de 36 metri pătrați, 1 pat matrimonial king size, baie cu cadă separată și duș walk-in, șemineu, vedere la iazul din grădină.
Castelul Nou, clădire construită la începutul secolului XX, este principala clădire de pe domeniu și are 6 duble și 5 suite/apartamente și un restaurant. Între Castelul Nou și cel vechi a fost un pasaj semi-subteran, tunel ce făcea legătura între cele două clădiri. În castelul cel nou a funcționat o bucătărie de unde preparatele erau transportate în sufrageria din Castelul Vechi prin tunel. Tunelul a fost amenajat ca depozit de vinuri.
Apartamentul Ármin are suprafața de 116 metri pătrați, verandă, dormitor cu pat matrimonial king size, living cu canapea extensibilă, zonă de relaxare, 2 șeminee, cadă tip insulă. Se află la etajul al doilea și are vedere la lac.
Dubla Emma are suprafața de 35 metri pătrați, 1 pat matrimonial king size, cadă tip insulă, șemineu, vedere la pădure.
Dubla Erzsébet are suprafața de 24 metri pătrați, 1 pat matrimonial king size, Baie open-space cu cadă tip insulă, vedere la grădină. Se află la primul etaj.
Dubla Etelka are suprafața de 25 metri pătrați, 1 pat matrimonial king size, șemineu, baie open space cu cadă tip insulă. Se află la primul etaj.
Apartamentul Éva are suprafața de 60 metri pătrați, 1 pat matrimonial king size, zonă de relaxare, baie separată cu cadă tip insulă și duș, șemineu, verandă. Se află la etajul doi și are vedere la grădină.
Apartamentul Ilona are suprafața de 50 metri pătrați, 1 pat matrimonial king size, zonă de relaxare, baie open space cu cadă tip insulă, șemineu, verandă. Se află la etajul 1 și are vedere la lac.
Apartamentul János are suprafața de 60 metri pătrați, 1 pat matrimonial king size, zonă de relaxare, baie open space cu cadă tip insulă, șemineu, verandă. Se află la etajul 1 și are vedere la lac.
Dubla Johanna are suprafața de 25 metri pătrați, 1 pat matrimonial king size, baie open space cu cadă tip insulă, șemineu. Se află la etajul 2 și are vedere la grădină.
Dubla Klementina are suprafața de 24 metri pătrați, 1 pat matrimonial king size, baie open space cu duș, șemineu. Se află la etajul 2 și are vedere la grădină.
Apartamentul Miklós are suprafața de 35 metri pătrați, 1 pat matrimonial king size, cadă tip insulă, șemineu. Se află la etajul 1 și are vedere la grădină.
Suita Zsófia are suprafața de 60 metri pătrați, 1 pat matrimonial king size, zonă de relaxare, șemineu, canapea, baie open space cu cadă tip insulă și duș, verandă. Se află la etajul 1 și are vedere la grădină și la lac.
În Casa Harnașamentelor stătea personalul grajdului și erau ținute toate harnașamentele pentru caii adăpostiți în clădirea vecină. Aici este un apartament aflat într-o clădire separată, lângă intrarea principală în parcul domeniului, în apropierea fostelor grajduri.
Apartamentul are suprafața de 112 metri pătrați, trei dormitoare cu un pat matrimonial king size în fiecare și o cameră cu două paturi single, 2 băi – 1 cu cadă și duș, 1 cu duș –, cadă tip insulă în dormitorul principal, șemineu în living, zonă de relaxare.
Accesul în cameră – cu cheie.
Fumatul în camere și în incinta clădirilor nu este permis. Domeniul are extinctoare, camere de supraveghere video în zonele comune, alarmă de fum.
Servicii și facilități oferite turiștilor la Zabola Estate: parcare; grădină; parc; șemineu în aer liber; zonă de picnic; zone de luat masa în aer liber; terase; grătar; saună; masaj; închiriere de biciclete; loc de joacă pentru copii, jocuri și puzzle-uri; restaurant; bar; cafenea; internet wireless, în zone publice; serviciu de călcătorie și spălătorie; fax/copiator; sală de conferințe și evenimente; transfer de la și/sau la aeroport; prânz la pachet; room service; mic dejun în cameră; lounge; livrări de alimente; facilităţi pentru persoane cu mobilitate redusă – acces cu scaun cu rotile.
Fostele grajduri de pe domeniu reprezintă o clădire veche de peste 300 de ani care a servit pentru diverse scopuri de-a lungul vremurilor. Clădirea a fost restaurată și este un loc pentru petrecerea timpului liber, reuniuni, expoziții, căsătorii, activități creative, diferite evenimente deosebite.
Activități la domeniu: drumeţii echitație în pădurile de pe domeniu, cu traseu stabilit și picnic; saună finlandeză în pădure; tir cu arcul; badminton; pescuit; pot fi organizate observare de urşi, plimbări cu trăsura trasă de cai şi drumeţii prin sălbăticia naturii.
Târgu Secuiesc este la 15 kilometri de Domeniul Zabola, iar Lacul Sfânta Ana se află la 49 kilometri.